Beton architektoniczny – jak zrobić?

Beton architektoniczny we wzornictwie, systematycznie zyskuje na popularności. Mimo wielu przeciwników, ma też szerokie grono entuzjastów, którym bardzo podoba się efekt betonu na ścianie – zwłaszcza w nowoczesnym salonie. Czym jest beton architektoniczny jak zrobić ściany z betonu w salonie i cieszyć się nowoczesnym designem we własnym wykonaniu?

Beton architektoniczny – co to właściwie jest?

Beton architektoniczny, znany również jako beton dekoracyjny, jest to materiał używany w eksponowanych miejscach. Czy można powiedzieć, że jest to imitacja betonu przemysłowego? Nie, jest to raczej specjalna odmiana betonu spełniająca określone warunki, dzięki którym beton architektoniczny uznawany jest za materiał dekoracyjny, nie wymagający użycia farb, ani innego rodzaju dodatkowego pokrycia. Beton architektoniczny nadaje się również do formowania elementów takich jak donice, czy inne elementy ozdobne do ogrodu. Choć wyroby eksponowane na zewnątrz również nie wymagają użycia farby, warto je zaimpregnować, aby uniknąć niepożądanych przebarwień na powierzchni.

Skąd taka popularność betonu architektonicznego?

Beton architektoniczny jest ostatnio niezwykle popularnym surowcem, wykorzystywanym zarówno przez uznanych projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych, którym zależy na oryginalnych wykończeniach w domu. Ściany z betonu architektonicznego nie wymagają użycia farb, bez których są wystarczająco dekoracyjne. Beton na ścianie stał się modny wraz ze wzrostem popularności minimalizmu we wnętrzach i ściana z betonu bez farby jest obecnie bardzo modnym elementem, a jej dekoracyjne walory cenione są nie tylko w postindustrialnych wnętrzach.

Beton architektoniczny jak zrobić samemu?

Czy da się samodzielnie zrobić beton na ścianę? Jeśli marzy ci się betonowa ściana, lub betonowe płyty na przykład nad kuchennym blatem, najprostszą drogą by osiągnąć pożądany efekt, jest znaleźć kontakt do producenta betonowych płyt i po prostu kupić gotowy produkt. Jeśli jednak wolisz wiedzieć, jak samemu zrobić beton architektoniczny, jesteś na dobrej drodze, by beton dekoracyjny wykonać własnoręcznie i osiągnąć niezwykły efekt gdzie chcesz i jak chcesz – w dowolnym miejscu domu i ogrodu.

Jak zrobić beton architektoniczny?

Do wykonania imitacji betonu architektonicznego w formie płyt betonowych na ściany, nadaje się świetnie tynk architektoniczny – na przykład tynk modelarski charakteryzujący się drobnym uziarnieniem, dający interesującą fakturę betonu. Występuje on w różnych odcieniach szarości, które możemy mieszać ze sobą w celu uzyskania naprawdę indywidualnego efektu. Betonowe ściany wykończone w ten sposób nie będą wprawdzie obłożone płytami, jak to a miejsce, gdy kładziemy prawdziwy architektoniczny beton na ścianie. Dla osoby niezorientowanej jednak w sposobie wykonania, prawidłowo obrobiony tynk wyglądać będzie jak oryginalna ściana betonowa.

Beton architektoniczny - Żelbetex

Betonowy efekt na ścianę w 12 krokach

Kiedy zakupimy już tynk betonowy od uznanego producenta, przede wszystkim musimy przygotować wybraną ścianę.

1 – Gruntujemy. Dzięki zagruntowaniu ściany, nasz beton będzie miał z podłożem lepszy kontakt. Po nałożeniu gruntu przystępujemy do tynkowania.
2 – Przygotowujemy beton tworząc mieszankę o odpowiedniej konsystencji, przy pomocy wolnoobrotowego mieszadła elektrycznego.
3 – Na zagruntowaną ścianę nakładamy pierwszą warstwę tynku – mniej więcej na grubość ziarna. Do nakładania i wygładzania używamy pacy ze stali nierdzewnej.
4 – Po co najmniej 2-3 godzinach nakładamy drugą warstwę tynku, na grubość około 1 milimetra. Pamiętajmy, że w przypadku wykonywania prac w niskiej temperaturze, czas wysychania może się wydłużyć.
5 – Ślady po pacy stalowej usuwamy tak zwaną pacą wenecką.
6 – Za pomocą pacy stalowej, tworzymy efekt tak zwanych pustek szalunkowych, którym charakteryzują się oryginalne betonowe ściany. Uzyskujemy go przykładając na płasko pacę do świeżego tynku i następnie ją odrywając.
7 – Pozostawiamy tynk do przeschnięcia na około pół godziny. Po przeschnięciu tynk powinien być jeszcze w miarę miękki, ale nie powinien brudzić palców.
8 – Powierzchnię jeszcze raz wygładzamy przy pomocy pacy weneckiej, możemy spryskać ją delikatnie wodą. Pamiętajmy, że pozostaną zagłębienia w miejscach, gdzie wcześniej robiliśmy „pustki szalunkowe”.
9 – Uzyskujemy efekt, jaki dają płyty betonowe, przyciskając twarde narzędzie – na przykład trzymadło wałka- w miejscach, gdzie chcemy odznaczyć fugi określające krawędzie płytek.
10 – Aby osiągnąć efekt płyty betonowej, potrzebujemy jeszcze zaznaczyć mocowania szalunku. W odpowiednich miejscach zagłębiamy w tynk imitujący beton na ścianie okrągłą rączkę wałka malarskiego lub innego podobnego przedmiotu.
11 – Całość jeszcze raz delikatnie wygładzamy pacą wenecką w celu pozbycia się zbędnych nierówności, jakie mogły powstać w czasie tworzenia efektu płytek.
12 – Przemalowanie odpowiednią szarą bejcą podkreśli jeszcze industrialny efekt betonu, jaki właśnie samodzielnie i własnoręcznie stworzyliśmy.

Samodzielnie stwórz efekt betonu architektonicznego – to proste!

Aby cieszyć się betonową ścianą w przedpokoju, czy salonie, nie musisz wydać fortuny. Korzystając z naszych wskazówek, możesz nowocześnie i oryginalnie wykończyć ściany we własnym zakresie. Oczywiście wymaga to pewnej wprawy i zaangażowania, a przede wszystkim wolnego czasu. Satysfakcja z samodzielnej pracy nad świetnym, industrialnym efektem z pewnością jednak okaże się bezcenna.