Beton z betoniarni zamawiany na plac budowy

Nowe technologie w budownictwie wymuszają również zmiany w podstawowych materiałach. Beton ma obecnie wiele zastosowań i często wykonywane są z niego różne elementy. Pozwala to na zmniejszenie zakładu pracy oraz podwyższa jakość robót przez zastosowanie gotowych mieszanek. Maszyny i urządzenia ułatwiają również dostarczenie mieszanki betonowej w określone miejsce na placu budowy.

Dostawca betonu i usługi dodatkowe

Niezależnie od wielkości wykonywanych prac warto zamówić dostawę betonu. Betoniarnia dopasuje do zlecenia odpowiedni pojazd. W ten sposób można szybko wykonać pracę i zmniejszyć ilość zbędnych materiałów. Pamiętać należy, że zwroty są liczone przez dostawcę według cennika. Stawka może sięgać nawet 50 zł/m3. Przy dużych realizacjach przydatne mogą być pompy do betonu pozwalające transportować mieszankę z betonowozu bezpośrednio do szalunków. Zasięg ramienia to 28 metrów co jest ułatwieniem przy wykonywaniu prac na małych działkach budowlanych. Beton oferowany jest w dwóch konsystencjach. Bardziej płynny beton towarowy dobrze sprawdzi się w zalewaniu skomplikowanych elementów oraz wysokich szalunków. Masa taka lepiej wypełnia puste przestrzenie i szybciej można ja poprawnie wibrować.

Wybór klas betony dostosowanych do projektu budowlanego

Każda konstrukcja wykonywana na budowie przenosi inne siły oraz narażona jest na różne czynniki. Takie parametry uwzględnione są projekcie budowlanym. Wyznaczone przez projektanta klasy betonów muszą być bezwzględnie przestrzegane. To od nich zależy wytrzymałość obiektu. Potwierdzenie gatunku i ilości betonu otrzymujemy przy każdej dostawie wraz z dokumentami transportowymi.

Rodzaje betonów i ich zastosowanie

Wiele jest klas betony określających ich stopień wytrzymałości. Najbardziej popularnym materiałem jest beton C12/15 lub C15/20. Stosowane są one do wielu elementów obiektów. Przez swoją uniwersalność mogą posłużyć do wykonania schodów oraz stropów. Producent betonu może wykonać większą partię masy i jednocześnie zalać kilka elementów na placu budowy, aby beton mógł związać przed rozpoczęciem kolejnego etapu prac. Inaczej wygląda to przy elementach narażonych na duże przeciążenia lub rozpiętości. Należy stosować wzmacniany beton C 16/20 lub wykonać mieszankę zbrojoną włóknem szklanym.

W warunkach dużej wilgotności mieszanki betonów towarowych powinny być uzupełniane o środki zabezpieczające przed nasiąkaniem. Poprawia to właściwości fundamentów i ścian piwnic.

Kupując gotowy beton, warto sprawdzić jaka klasa jest niezbędna i jakie ilości minimalne oferuje betoniarnia. W ten sposób łatwiej zaplanować prace na budowie i przeprowadzić zalewanie szalunków.

Zobacz nasze inne wpisy:
Pielęgnacja betonu zimą
Jak naprawić pęknięcia w betonie?