NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY PĘKANIA STROPÓW I ŚCIAN

Wady konstrukcyjne w budynkach mieszkalnych lub komercyjnych, to najczęstszy powód do zmartwień wykonawców oraz projektantów. Ściany wypełniające muszą zostać bardzo dobrze połączone ze ścianami konstrukcyjnymi lub słupami w konstrukcji szkieletowej budynków. Niestety na skutek częstych oszczędności właśnie na tym etapie są one wprowadzane, ponieważ są na „pierwszy rzut oka” niezauważalne. Dopiero po jakimś czasie mogą ukazać się skutki tych zaniedbań w postaci pęknięć, które budowlańcy często bagatelizują, a zmartwionym właścicielom mydlą oczy, że to przez ruszanie się podłoża pod budynkiem. Specjaliści podają, że aż w 300 tys. budynków wielorodzinnych są wady konstrukcyjne.

Dużą grupą źródeł zarysowania ścian betonu towarowego wypełniających są ugięcia stropów, na których opierają się ściany, powodują odkształcenia i zarysowania.

JAK UCHRONIĆ ŚCIANY PRZED PĘKANIEM

Na pewno wnętrze pustaków i płyt kanałowych nie powinno zostać wypełnione, bo to niepotrzebnie zwiększy ciężar stropu. Właściwe zbrojenie stropów i wieńców żelbetowych to klucz do sukcesu. Ilość i grubość prętów oraz klasa stali i rozstaw mają bardzo duże znaczenie. Już na etapie projektów wszystko musi być zaplanowane. Pielęgnacja betonu towarowego podczas wiązania i twardnienia jest również bardzo istotna. Ciągła opieka nad wilgotnością oraz ochrona przed zamarznięciem to podstawa sukcesu. Niedopatrzenie tego może bezpowrotnie uszkodzić tworzące się wiązania. Świeżo wylany beton towarowy musi pozostawać w stanie wilgotnym – można delikatnie zraszać, podlewać lub w okresie letnim – przykryć folią, aby zapobiec parowaniu.