Dokonując wyboru odpowiedniego betonu na posadzkę, który będzie idealnie spełniał swoją rolę, nie należy do łatwych rzeczy. Pod uwagę trzeba wziąć wiele aspektów, dlatego też nie może być to szybko podjęta decyzja. Wybór odpowiedniej klasy betonu czy też odpowiednie proporcje betonu na posadzkę, takie na pozór drobne szczegóły są bardzo istotne, a więc jaki beton na posadzkę spełni twoje oczekiwania?

Jaki beton na posadzkę na zewnątrz lub w domu?

Pierwsza, jedna z najważniejszych kwestii doboru odpowiedniego betonu na posadzkę jest określenie, czy będzie on się znajdował „pod chmurką”, czy w domu. Beton na otwartej przestrzeni narażony jest na szkodliwe czynniki, takie jak deszcz czy mróz. Beton przeznaczony do użytku na zewnątrz musi mieć całkowicie inny skład. Taki beton powinien być mrozoodporny, co oznacza zastosowanie odpowiednich domieszek chemicznych oraz utworzenia go z najlepszych możliwych materiałów (najwyższej jakości kruszywa).

Wspólnym aspektem dla obu położeń betonu jest określenie klasy wytrzymałości na ściskanie, która powinna być odpowiednio dobrana pod względem przyszłego użytku wylewki betonowej. Klasa wytrzymałości betonu to nic innego jak laboratoryjne badanie, które określa wytrzymałość na ściskanie oraz rozciąganie. Klasy zaczynają się od wartości C12/15 (B15) a kończą się na C50/60 (B60), jednakże zalecanymi przez nas klasami wytrzymałości betonu na posadzkę, które idealnie spełnią wymagania, jest c20/25 (B25) lub c25/30 (B30).

Dla niewtajemniczonych liczby przy oznaczeniu nie są losowe. Za przykład weźmy 20/25. 20 to wartość wytrzymałości charakterystycznej oznaczonej na walcach, a 25 to wartość wytrzymałość charakterystycznej na próbkach sześciennych.

Beton na posadzki – proporcje

 

Odpowiednie proporcje podczas wytwarzania betonu dbają o to, jak bardzo będzie on wytrzymały na ścisk. Dlatego robienie betonu na posadzki na „oko” zdecydowanie odradzamy, chyba że chcesz za jakiś czas poprawiać powstałe w wyniku temperatury lub nacisku pęknięcia. Proporcje betonu na posadzki b25 (c20/25) lub b30 (c25/30) wynoszą 1:3, czyli na każdą część cementu trzy części piasku. Na każdy metr sześcienny wynosi to około 400 kg cementu, do takiej mieszanki dodajemy około 200-210 litrów wody. Zastosowanie takich proporcji zagwarantuje odpowiedni proces wiązania oraz gwarancje sprawności na lata.

Beton na posadzkę

Jaki beton na posadzkę w garażu?

 

Na posadzkę w garażu zalecamy beton b25 (c20/25) lub b30 (c25/30), gdyż podłoże w garażu jest narażone na wiele czynników, które w bardzo łatwy sposób mogą go uszkodzić, gdy beton jest o niewłaściwej klasie wytrzymałości. Posadzka w garażu powinna być odporna na duży nacisk, dlatego warto wybrać wytrzymałą klasę betonu i uniknąć niepotrzebnych problemów podczas użytkowania. Podłoże w garażu powinno być również odporne na różne chemikalia (oleje, rozpuszczalniki). Dlatego zalecamy zainwestowanie dodatkowych funduszy na żywicę epoksydową. Ta dodatkowa powłoka gwarantuje dodatkową ochronę betonu, m.in. ułatwiając sprzątanie zabrudzeń, o które nie trudno w takim pomieszczeniu czy też wytwarzając powłokę antypoślizgową, tzw. skórkę pomarańczy.

Wykonanie betonu na posadzki – samodzielnie czy betoniarnia?

Wszystko jest zależne od twoich umiejętności, wiedzy a co najważniejsze czasu. Samodzielne wykonywanie betonu to pracochłonna robota, która kompletnie się nie opłaca. Jeśli chcesz zyskać dodatkowe doświadczenie, to spróbuj sam, ale będziesz musiał się wiązać z tym, że gwarancja jakości oraz wytrzymałość betonu nie będzie tak dobra, jaką może zagwarantować profesjonalna i rekomendowana betoniarnia. Dla bardzo małych posadzek betonowych zalecamy wykonanie samemu betonu, dla większych wyzwań zalecamy skorzystać z naszej oferty, czyli betoniarni.

Beton na posadzkę – jak zalać?

Kluczowa czynność, czyli zalewanie podłogi, posadzki na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo prostą czynnością. Niestety wylewka betonowa to złożony proces, w którym zalewanie to jedna z kilku czynności. Posadzka betonowa potrzebuje mieć odpowiednie podłoże, tzw. warstwę stabilizacyjną. Podkład pod beton, czyli warstwa stabilizacyjna, zależnie od miejsca, gdzie wylewana będzie posadzka betonowa jest różna. Gdy robimy posadzkę betonową np. pod taras to warstwą stabilizacyjną będą kamienie/gruz, wyrównane mokrym piaskiem lub za pomocą żwiru, a całość bardzo mocno ubita ciężkim ubijakiem. Gdy lejemy wylewkę w budynku, na piętrze to konieczne będzie zbrojenie, np. z siatki stalowej. 

Ważną kwestią jest pilnowanie grubości posadzki, czyli odpowiednia ilość betonu. Przy skorzystaniu z usług naszej betoniarni wystarczy podczas zamówienia podać wymiary powierzchni, na którą będzie wylewany beton, a my przywieziemy idealny beton, w idealnych proporcjach, w idealnej ilości.

Jeśli przed wylaniem wyposażymy beton w podkład samopoziomujący to nastąpi rozwiązanie betonu, które prowadzi do tego, że wylewka wypoziomuje się sama pod wpływem grawitacji. W przypadku nie dodania  takiego podkładu należy wyrównywać wylewki betonowe łatą, czyli ręcznie.

 

Jaki beton na posadzkę? Podsumowanie!

Najlepszym wyborem betonu na posadzkę będzie beton b25 (c20/25) lub b30 (c25/30). Jeśli przeczytałeś cały nasz poradnik na temat odpowiedniego betonu na posadzkę, nie powinno Cię to zdziwić, dlaczego polecamy, a nawet zalecamy skorzystać z tej mieszanki betonowej o takiej klasie wytrzymałości. Pamiętaj, nie warto oszczędzać na słabej jakości materiałach. Posadzka powinna wytrzymać nawet kilkanaście lat w minimum bardzo dobrym stanie, a nie popękać po roku czy też po kilku mroźnych dniach.