Sposoby na pielęgnacje betonu

Niewiele osób, w gruncie rzeczy, zdaje sobie sprawę, że beton, tak jak inne materiały konstrukcyjne, wymaga czasowej konserwacji. Pielęgnacja obejmuje konserwowanie, czyszczenie oraz naprawę wad i przebarwień.

Korzyści, jakie niesie stosowanie posadzek betonowych:

– brak spoin, fug i łączeń, które zatrzymują brud,

– odporność na plamy, wody oraz ścieranie przy prawidłowej konserwacji,

– przyjazne dla zwierząt, łatwe do czyszczenia zwierzęcych pozostałości różnego rodzaju,

– proste czyszczenie suchym, lub wilgotnym mopem,

– szybkość produkcji oraz zastosowania, jaką gwarantuje betoniarnia Żelbetex.

Jak dbać o posadzki betonowe?

Żaden rodzaj materiału stosowanego na podłogę nie gwarantuje absolutnej trwałości bez czasowej konserwacji. To samo dotyczy dekoracyjnego betonu. Podłogi betonowe są względnie łatwe w pielęgnacji w porównaniu z innymi rodzajami podłóg, zwłaszcza z dywanami, ale wymagają one regularnej uwagi. Ilość zabiegów konserwacyjnych stosowanych na podłogę w dużej mierze zależy od natężenia ruchu, jakiemu będzie poddawana.

Ze względu na proces zagęszczania i polerowania, podłogi z polerowanego betonu są wyjątkowo trwałe. Są one na ogół łatwiejsze w utrzymaniu niż inne rodzaje dekoracyjnych podłóg betonowych, ponieważ nie wymagają one uszczelniaczy ani wosków. Dzięki tej podstawowej procedurze czyszczenia, polerowany beton powinien zachować swój blask przez lata. Nieco ciężej jest z betonem zacieranym, który jest nieco trudniejszy do pielęgnacji.

Ogólne wskazówki dotyczące konserwacji podłóg betonowych

Podczas projektowania podłogi należy pamiętać, że cięcie piłą wytwarza minimalne rowki w powierzchni, które mogą zatrzymywać brud. Ponadto, w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak wejścia i przedsionki, należy ograniczyć konserwację i zużycie poprzez stosowanie wewnętrznych mat podłogowych lub dywaników. Zewnętrzne maty podłogowe pomagają również zmniejszyć ilość brudu i piasku, który jest potencjalnie mógłby dostać się do wewnątrz. Bardzo ważną kwestią jest, w miarę możliwości, natychmiastowe czyszczenie powierzchni, aby nie wchłaniała zabrudzeń w strukturę betonu. Betonowe posadzki — czytaj więcej! są dobrym wyborem dla właścicieli zwierząt domowych, gdyż nie zatrzymują sierści oraz pozwalają na bezproblemowe czyszczenie błotnistych śladów łap oraz innych pochodnych zwierzęcej obecności.

Arcyważną kwestią jest używanie roztworów chemicznych dedykowanych dla danego rodzaju podłogi. Unikanie ostrych środków czyszczących, takich jak amoniak, cytrusy, wybielacze, ocet jest konieczne z uwagi na ich niestabilne pH. Producent betonu oraz wykonawca, oddawszy podłogę do użytkowania, zaleci stosowanie konserwacji według konkretnego schematu. Właśnie dlatego ważne jest stosowanie się do wytycznych czasowej pielęgnacji. Takie rozwiązanie zapewni żywotność podłogi dekoracyjnej oraz pozytywny efekt wizualny na długi czas.