Beton to podstawa solidnego budynku. Zastosowanie betonu nadal się powiększa, ten surowiec zaczyna wychodzić z placu budowy i coraz częściej używamy go przy aranżacji wnętrz lub w ogrodnictwie. Niezależnie od przeznaczenia – mieszanka betonowa musi mieć odpowiednie proporcje. Priorytetową sprawą jest dobór oraz jakość składników – to często kluczowy i bagatelizowany czynnik, który warunkuje powodzenie każdego przedsięwzięcia.

Idealna mieszanka betonu towarowego

Różnego rodzaju piaski, żwiry, grysy i mieszanki piaskowo-żwirowe wykorzystuje się w przygotowaniu mieszanki betonowej przy wykonywaniu elementów konstrukcyjnych oraz prefabrykantów. W zależności od przeznaczenia możemy stosować odsiewki, czyli piaski powstałe w czasie produkcji żwirów i grysów lub mieszankę żwirowo-piaskową, które idealnie nadają się do zapraw i betonów drobnokruszywowych.

*Pamiętaj! Kruszywo powinno być mrozoodporne oraz posiadać odpowiednią wilgotność i nasiąkliwość.

Składniki betonu towarowego w roli głównej

 

CEMENT

Najczęściej wykorzystywanyw budownictwie jest cement portlandzki. Pojawia się w kilku odsłonach (CEM I), cement z dodatkami (CEM II) lub cement hutniczy (CEM III).
Wytrzymałość naszego betonu w dużej mierze zależy od klasy cementu, który wybierzemy. Cement nie może być zwietrzały oraz posiadać twardych grudek – to znacznie przyczyni się do obniżenia jego wytrzymałości. Koniecznie przechowuj cement szczelnie zamknięty w suchym miejscu.

 

KRUSZYWO

To główny składnik betonu. Stanowi ok. 80% całej objętości betonu. Zalecamy stosować kruszywo o różnych frakcjach, czyli grubości ziaren. Ma znaczący wpływ na zachowanie się zaprawy w procesie mieszania oraz gdy już stwardnieje. Dobre połączenie piasku i żwiru to recepta na dobry beton. Zadbaj o to, aby kruszywo nie zawierało żadnych zanieczyszeń, takich jak drewno, szkło, torfu, węgiel.

 

WODA

Do połączenia wszystkich składników woda jest niezbędnym elementem. Najważniejsze, żeby użyta w mieszance woda była czysta i nie posiadała żadnych zapachów. Najlepiej przed wlaniem, przebadać ją laboratoryjnie.

betoniarnia bielsko

Jak widzisz stworzenie idealnego betonu towarowego, który posłuży na długie lata w nienaruszonym stanie bez pęknięć, nie jest wcale prostą sprawą. Jeżeli wolisz powierzyć zadanie stworzenia idealnego betonu towarowego zawodowcom to zapraszamy do kontaktu. Wyprodukujemy dla Ciebie odpowiednią ilość oraz gęstość mieszanki pod Twoje zapotrzebowanie.

Więcej o składnikach betonu w osobnym wpisie : Składniki Betonu

Zobacz nasze inne wpisy:

Posadzka betonowa w budynku inwentarskim
Jak zapobiec pękaniu stropów