Składniki betonu

Skład betonu powinien zostać dobrany w taki sposób, aby spełniać określone wymagania dla mieszanki betonowej i betonu, takie jak:

  • gęstość,
  • wytrzymałość,
  • mrozoodporność,
  • wodoszczelność,
  • trwałość,
  • ochrona przed korozją stali w betonie

Wszystkie te aspekty są ponadto łączone z planowanym procesem produkcyjnym i późniejszymi metodami realizacji prac betonowych. W celu uzyskania najwyższej jakości materiału w naszej betoniarni łączymy trzy elementy ze sobą:

Cement – stanowi podstawowy składnik betonu. To spoiwo mineralne, które określane jest jako drobno-zmielony materiał nieorganiczny, który po zmieszaniu z wodą lub wonnym roztworem określonego związku chemicznego tworzy plastyczny zaczyn wiążący, który następnie twardnieje w wyniku zachodzących w nim procesów fizykochemicznych. W naszej betoniarni stosujemy wyłącznie asortyment sprawdzonych dostawców, co gwarantuje najwyższą jakość w użytkowaniu.

Kruszywo – stanowi kluczowy element w produkcji betonu. Rodzaj i jakość mają bardzo duży wpływ na osiągnięcie przez beton wymaganych parametrów. Dbamy o to, aby w procesie produkcji betonu, nasza betoniarnia w Bielsku-Białej posiadała najwyższej jakości kruszywo.

Domieszki – mieszanka betonowa poddawana jest regularnym modyfikacjom. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie powstawanie nowych, skutecznych domieszek do betonu. W ostatnim czasie widzimy na rynku duży wzrost zużycia domieszek, wykorzystywanych przy produkcji mieszanek betonowych, co pozwala uzyskiwać odpowiednią konsystencję betonu.

 

Sama produkcja betonu składa się z kilku etapów. W początkowej fazie kluczowy jest dobór odpowiedniej receptury, dobieranej na podstawie badań laboratoryjnych. Po uzyskaniu niezbędnych informacji można przejść do wytworzenia masy betonowej. Proces wykonania polega na mieszaniu w odpowiednich proporcjach wszystkich składników do uzyskania optymalnej konsystencji. Proces rozpoczyna się w momencie pobierania kruszywa, a kończy po uzyskaniu właściwego efektu, czyli uzyskania mieszanki zgodnie z założeniami wstępnymi.
Całość realizacji odbywa się przy wykorzystaniu kompleksowych urządzeń, wśród których znaleźć można podajniki, zasobniki, czy dozowniki surowców. Kluczem do optymalnej pracy jest połączenie odpowiednich proporcji składników, w celu uzyskania masy o optymalnej jakości.