Składniki betonu

Podstawowym składnikiem betonu jest cement. Stanowi on spoiwo mineralne, które cechuje się właściwościami hydraulicznymi. Oznacza to, że po zmieszaniu z wodą wiąże pozostałe materiały i zastyga.

W produkcji betonu wykorzystywane są różne rodzaje cementu. Na rynku można zaobserwować szeroką ofertę tego materiału, co sprawia, że niemal każda mieszanka betonowa może zostać dobrana zgodnie z wymogami technologicznymi. Wybierać można spośród uniwersalnych cementów przeznaczonych do zapraw murarskich lub tynkarskich, aż po specjalistyczne warianty przeznaczone na budowy w szczególnych warunkach środowiskowych, lub w miejscach wymagających szczególnej wytrzymałości.

Beton posiada od 65 do 80% kruszywa. To materiał, który szczególnie wpływa na właściwości betonu. Najczęściej stosowanym kruszywem w produkcji betonu jest żwir lub piasek. Dodaje się również kruszywa sztuczne, takie jak keramzyt, które poprawiają właściwości mechaniczne betonu zwiększając jego mrozoodporność i wodoszczelność. Do związania wszystkich suchych składników betonu potrzebna jest woda. W tym celu wykorzystujemy najczęściej wodę z sieci wodociągowych lub z recyklingu.

Należy pamiętać o tym, że NIE MOŻNA stosować wody morskiej, mineralnej ani ściekowej, bo jej skład chemiczny może zaburzyć strukturę mieszanki.

Kluczowym składnikiem betonu jest domieszka. To specjalnie skomponowana substancja chemiczna, która efektywnie polepsza właściwość mieszanki lub gotowego betonu. Domieszki mają zazwyczaj za zadanie przyspieszyć lub opóźnić wiązanie betonu, a także uplastycznić go lub napowietrzyć.