Ile schnie beton?

Ciężko wyobrazić sobie prac budowlanych bez betonu. To właśnie beton towarowy stanowi jeden z najważniejszych materiałów konstrukcyjnych. Wiele osób zastanawia się, ile schnie beton. Duże znaczenie ma jakość oraz skład mieszanki. Warto również wspomnieć o temperaturze otoczenia, która również oddziałuje na to, jak będzie zachowywał się beton towarowy. Poniżej umieściliśmy bardziej rozbudowaną odpowiedź na to pytanie jak długo wiąże beton.

 

Jak długo można formować beton?

Pamiętajmy, że czas formowania betonu nie jest równoznaczny z pełnym wyschnięciem. Naturalnym jest, że po pewnym czasie materiał traci swoją plastyczność, a więc wszelkie prace powinny zostać przeprowadzone sprawnie.
Dobrej jakości beton pozostaje urabialny przez około godzinę. Oznacza to, że przez ten okres czasu musimy nadać mu ostateczną formę, która zostanie pozostawiona do wyschnięcia.
Warto wspomnieć, że temperatura otoczenia może przyspieszyć lub spowolnić proces wiązania betonu. Szybciej zasycha on w wysokiej temperaturze.

Trzeba wiedzieć, że w momencie wiązania betonu nie zaleca się wprowadzania żadnych modyfikacji powierzchni. Wiadomym jest, że schnie on etapowo. Im więcej czasu upłynie, tym mocniejsze wiązanie. Na uwagę zasługuje fakt, że tempo wiązania można spowolnić poprzez dodanie do mieszanki odpowiednich składników. Zwykle wykonuje się to na specjalne życzenie Klienta. W niektórych przypadkach nie można nadać powierzchni betonowej ostatecznej formy w standardowym czasie.

betoniarnia bielsko

Czas schnięcia betonu

Jak już wspomniano, czas wiązania oraz schnięcia to zupełnie dwie różne kwestie. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, jak długo będzie schnąć powierzchnia betonowa. W przypadku fundamentów bardzo często stosowane są mieszanki wysychające w ekspresowym tempie. Przy korzystnych warunkach otoczenia prace będą mogły być realizowane już po upływie 24 godzin. Oczywiście dotyczy to jedynie wysokojakościowej mieszanki. Betoniarnia Żelbetex gwarantuje beton towarowy o znakomitych właściwościach. Może być on stosowany np. podczas budowy domu, czy też obiektów inwestycyjnych.

Zdecydowana większość mieszanek betonowych wymaga 48 godzin do pełnego wyschnięcia. Dotyczy to np. powierzchni podjazdów lub dróg. Po upływie dwóch dni można swobodnie się przemieszczać pieszo, jednak nie należy poddawać betonu na duże obciążenia. Z tym należy wstrzymać się przez około 14 dni. W innym przypadku mogą pojawić się trwałe deformacje, czy też odkształcenia, które ciężko będzie wyeliminować. Wszelkie maszyny, czy też ładunki o wysokiej wadze nie powinny znaleźć się na powierzchni betonowej przez upływem wyżej wymienionego terminu.

Warto wiedzieć, że pełną wytrzymałość betonu uzyskujemy po upływie około 28 dni. Trzeba jednak mieć świadomość, że w przypadku niesprzyjających warunków otoczenia czas ten może się wydłużyć.
Optymalna temperatura wysychania znajduje się na poziomie mniej więcej 20 stopni Celsjusza. Po upływie czterech tygodni powierzchnia betonowa staje się mocna oraz odporna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Jak sprawdzić czy beton jest suchy?

 Warunki atmosferyczne szczególnie w okresie letnim skracają czas, w którym wiąże beton. Dokładny pomiar suchości betonu może wykonać nam nawet firma zajmująca się wykonaniem posadzek z drewna. Każda taka firma powinna być wyposażona w dobrej jakości sprzęt umożliwiający poprawny pomiar.
Bez obaw, samodzielnie też można wykonać pomiar wilgotności betonu, nie będzie on wykonany profesjonalnie, ale określi nam, ile około jeszcze będzie trzeba czekać, aż beton będzie całkowicie związany.

Do wykonania samodzielnego pomiaru betonu będą Ci potrzebne:

  • Dwa termohigrometry,

  • folia przeźroczysta (PE),

  • taśma malarska.

Jeden z higrometrów kładziemy na betonie i przykrywamy go folią PE i bardzo szczelnie przyklejamy folię taśmą do betonu. Drugi z termohigrometrów kładziemy na folię. Pozostawiamy na kilkanaście godzin, gdy na obu zobaczymy wartość niższą niż 45-50% RH możemy uznać, że beton jest suchy.

Podsumujmy!

Ile schnie beton?

Beton schnie do 28 dni przy temperaturze 20 stopni Celsjusza. Nie należy wchodzić na niego przez co najmniej 48 godzin i unikać przesuwania po nim ciężkich ładunków przez 10 dni.