Beton na dom

Podczas budowy domu niepodpiwniczonego istnieje możliwość położenie podłogi na gruncie. Nie można jednak zapomnieć o tym, że podłoże musi zostać odpowiednio przygotowane. Ma ono przede wszystkim zapobiegać przenikaniu zimna, a także wilgoci do wnętrza domu. Ważne jest również to, aby podłoże efektywnie magazynowało ciepło. Jakość wykonania podłogi na gruncie w dużym stopniu warunkuje komfort użytkowania pomieszczeń. W pierwszej kolejności należy wykonać izolację termiczną oraz przeciwwilgociową.

Jakie warstwy wchodzą w skład podłogi na gruncie?

Jak już wspomniano, wykonanie podłogi na gruncie wymaga stosowania się do ogólnie przyjętych standardów. Najważniejsze jest to, aby przestrzegać kolejności warstw. Oczywiście pracę można rozpocząć dopiero wtedy, kiedy fundamenty zostaną zaizolowane.

Etapy prac:

1. Pierwszym krokiem jest wykonanie warstwy gruntu przepuszczalnego. Najlepiej wykorzystać do tego żwir lub piasek. Ważne jest, aby posypka została zagęszczona mechaniczne. Zmniejszy to ryzyko osadzania się podłoża. Oczywiście warstwa ta kładziona jest na przewody wszelkich instalacji. Grubość posypki powinna być około 15 cm mniejsza od górnej płaszczyzny ścian fundamentowych.

2. Drugą warstwą podłogi na gruncie jest warstwa konstrukcyjna. Stanowi ją chudy beton towarowy, który powinien posiadać klasę co najmniej C12/15. W wielu przypadkach wykonuje się również dodatkowe zbrojenie w postaci siatki z prętów. Do dalszego etapu można przejść dopiero po wykonaniu zadaszenia, a także zabezpieczeniu otworów okiennych i drzwiowych.

3. Kolejnym krokiem jest stworzenie warstwy przeciwwilgociowej. Do jej wykonania służy papa podkładowa lub folia polietylenowa (o grubości 0,3 mm).

4. Na tym etapie wykonuje się izolację termiczną. Zwykle jest ona wykonywana ze styropianu lub styroduru. Coraz częściej stosuje się jednak pianobeton. Jest to relatywnie młode rozwiązanie, jednak cechuje się ono wysoką skutecznością. Pianobeton chroni instalacje znajdujące się w podłożu, a także zmniejsza stopień utraty ciepła.

5. Na powierzchni izolacji termicznej układa się izolację wodoszczelną. Folia powinna zostać układana tak, aby na ścianach pozostawał minimum 10 cm zapas. W razie potrzeby wystarczy jedynie go przyciąć.

6. Ostatnią warstwą podłogi na gruncie jest oczywiście beton. Jego grubość powinna przekraczać 7 cm. Chroni on poprzednie warstwy podłogi, a jednocześnie stanowi podkład pod posadzkę. Istotne jest to, aby wybrać beton certyfikowany, który pochodzi od renomowanego producenta.