Beton natryskowy
Beton natryskowy stosowany jest w przemyśle na szeroką skalę. Ilość jego zastosowań cały czas rośnie. Innowacyjne technologie pozwoliły dopracować jakość tego materiału do perfekcji. Beton natryskowy najczęściej wykorzystywany jest do naprawy obiektów wykonanych z żelbetonu. Sprawdza się on szczególnie dobrze w przypadku złożonych konstrukcji, gdzie dostęp jest mocno ograniczony. Przeczytaj artykuł – „beton towarowy, beton zwykły – różnice między betonami„.
Metoda sucha
Najpopularniejszym sposobem wykonywania betonu natryskowego jest metoda sucha. Powstała ona dzięki wynalezieniu urządzenia o nazwie „Cement Gun”. Jego twórcą był dr Carl E. Akeley. Sucha mieszanka piasku i cementu wsypywana jest do zbiornika ciśnieniowego. W momencie, gdy odprowadza się sprężone powietrze, mieszanka transportowana jest do dyszy poprzez węże pneumatyczne. Do dyszy doprowadzona zostaje woda, a więc w momencie przepływu mieszanka będzie zwilżana. Pod wpływem ciśnienia jest ona natryskiwana na wybrane podłoże. Jest to metoda, która ma wiele zalet. W dowolnym momencie można skorygować skład mieszanki, tak aby był on prawidłowo dopasowany do warunków otoczenia (m.in. wilgotności powietrza, temperatury otoczenia, nasłonecznienia).
Metoda mokra
W pierwszej kolejności łączy się piasek z cementem, a następnie dolewa się do tej mieszanki wodę. Całość transportowana jest do dyszy za pomocą węży hydraulicznych. Do dyszy wylotowej doprowadza się sprężone powietrze. To właśnie dzięki temu beton jest natryskiwany.
Często można spotkać się z opinią, że metoda sucha sprawdza się o wiele lepiej, niż mokra. Zaletą jest z pewnością lepsza kontrola parametrów mieszanki. O wiele łatwiej można kontrolować jej skład. Należy jednak pamiętać, że w przypadku metody mokrej można dostarczyć na miejsce pracy gotową mieszankę. Jest ona przygotowywana przez wyspecjalizowanego producenta, który przestrzega rygorystycznych norm oraz standardów. Betoniarnia taka jak nasza pozwoli Ci zakupić wysokiej klasy beton towarowy. Wybierając sprawdzonego producenta mamy sto procent pewności, że mieszanka będzie posiadała doskonały skład.
Przeczytaj także wpis wibrowanie betonu!