Rozrzedzenie betonu

Beton jest podstawowym składnikiem konstrukcji wszystkich budynków. Od jego jakości i wytrzymałości zależy powodzenie budowlanego przedsięwzięcia, a także to czy w przyszłości pojawią się jakieś ewentualne problemy. Istotny jest, zatem wybór odpowiedniej mieszkanki betonowej oraz producenta, który może zaoferować mieszankę na bazie właściwej receptury. Może zdarzyć się jednak tak, że beton, który zakupiliśmy ma zbyt gęstą konstytucję. Co wówczas należy zrobić?

Dlaczego nie wolno rozrzedzać betonu wodą?

Absolutnie niedozwolone jest rozrzedzanie zbyt gęstego betonu poprzez dolanie do niego wody, jeśli kwestia ta nie była wcześniej konsultowana z wytwórnią betonu. Takie działania negatywnie wpływa na zmianę paramentów produktu i psuje jego jakość.

Woda w mieszance betonowej uwadnia cząsteczki cementu. Jej odpowiednia ilość jest ustalana w procesie produkcji, nie ma więc merytorycznej potrzeby wprowadzania do mieszanki dodatkowej ilości wody, ponieważ wyparuje ona w procesie dojrzewania. Przy czym parowanie betonu prowadzi do zwiększenia skurczu, a to w nadmiernej ilości w konsekwencji może prowadzić do obniżenia parametrów betonu.

Dlaczego zatem taka praktyka jest stosowana na budowie? Otóż takie amatorskie rozrzedzenie betonu przez nieprofesjonalnych wykonawców ułatwia ułożenie mieszanki betonowej. Zadanie to jest wówczas mniej pracochłonne i znacznie szybsze. Ale tak zrobiony element betonowy prawdopodobnie nie będzie spełniał wymagań konstrukcyjnych, jak również estetycznych. Czym zatem można rozrzedzić beton?

Jak prawidłowo rozrzedzić mieszankę betonową?

Rozrzedzać beton na budowie można tylko i wyłącznie poprzez dodanie specjalnych domieszek chemicznych, specjalnie przeznaczanych do tego celu. Najlepiej jednak już przez zamówieniem mieszkanki betonowej skonsultować się z producentem, w celu dobrania odpowiedniej konsystencji produktu, biorąc pod uwagę sposób jej układania (przy układaniu ręcznym może być potrzebna nieco rzadsza mieszkania).

Zamawiając beton towarowy najlepiej upewnić się czy będzie nam potrzebny beton o konsystencji gęstoplastycznej (stosuje się go częściej, np. do fundamentów, stropów, schodów) czy półpłynnej (sprawdza się przy wypełnianiu wysokich form, np. szalunków słupów lub form o skomplikowanym kształcie).

Mieszanki betonowe wysokiej jakości, opracowywane na zamówienie indywidualnych i instytucjonalnych odbiorców, oferuje Betoniarnia Zelbetex. Firma charakteryzuje się indywidualnym podejściem do klienta, proponując kompleksową obsługę i fachowe doradztwo.